הממד הפוליטי של משבר הפליטים באירופה

צילום מסך

צבי מזאל

אירופה נמנעה מגיבוש אסטרטגיה לטיפול בפליטים

התקשורת הבינלאומית דנה במשבר הפליטים המציפים את אירופה במונחים הומניטרים ומותחת ביקורת על  המדינות המסרבות לקלותם ובונות גדרות לעצור את חדירתם. אין ספק שמול סבל של מאות אלפי אנשים מתבקשות אמפטיה ועזרה. אלא שהתקשורת, וכן מנהיגי אירופה, מהססים להכנס ללב הבעייה. הפליטים הנוהרים לאירופה מזה מספר שנים אינם בגדר הפתעה. הסיבות ידועות, אך אירופה נמנעה מלטפל בתופעה כנראה מתוך אמונה בלתי מציאותית כי היא לא תינזק והבעיות תבאנה על פתרונן במשך הזמן, ומספיק אם האו”ם יגיש סיוע ומעט פליטים יבלעו במרחבי אירופה. מחוסר גיבוש אסטרטגיה להתמודד עם הבעיה כאשר הייתה בממדים צנועים, נפרצו החומות וכמות הפליטים ההולכת וגדלה מאיימת על שלומה של אירופה ודרכי חייה. עכשיו זו בעיה פוליטית אקוטית הדורשת התייחסות מידית ואמיצה, אך ספק אם לאירופה הנחישות לניתוח יסודי של הסוגיה וליישום דרכי פעולה החורגים מן הממד ההומניטרי.

מזה שנים רבות מגיעים לאירופה אלה המכונים פליטים מאפריקה ומהמזרח התיכון. אלה שני אזורים מוכי מלחמות ,אסונות טבע ורעב, כל זאת על רקע חוסר פיתוח כלכלי, עוני קיצוני, מחלות ואבטלה. אירופה העשירה והמטופחת הסובלת מנקיפות מצפון ביחס למדינות המזרח התכון והיבשת השחורה בהמשך לעברה הקולוניאלי עצמה עיניים, קלטה בשטחה בחמישים השנים האחרונות מיליוני פליטים וסייעה בקליטתם אף אם רובם לא היו פליטים אלא מבקשי עבודה שחתרו לשפר את חייהם אפילו אם הם נכנסו למדינות אירופה באופן בלתי חוקי. נכון גם כי מדינות אירופה סובלות משיעור ילודה נמוך כ- 1,6% בממוצע (יש צורך ב-שיעור ילודה של 2,11 כדי שהאוכלוסיה תמשיך לגדול), אוכלוסיותיהן נצטמצמו והיה להן צורך דחוף בידים עובדות כדי לקדם את פיתוחן הכלכלי בכל התחומים.

התעלמות מהבעיה מובילה לגידול בכוחן של מפלגות הימין

במדינות אירופה שוהים כיום כ-30 מיליון פליטים או מהגרים לסוגיהם בעיקר מוסלמים שרבים מהם אינם משתלבים בחברה ובכלכלה, שומרים על ייחודם התרבותי-דתי וחותרים במודע ובמוצהר ליישם האסלאם במדינות המארחות אותם. אלפי אנשים בערי אירופה עוזבים את מקומות מגוריהם כי אינם מסוגלים לחיות בשכונות בעלות ריכוז מוסלמי גבוה שם הם סובלים ממצוקה חברתית ואחוזי פשע גבוהים. התקשורת האירופית מתחמקת מלדון בבעיה ומסתירה בדרך את כלל את זהות מבצעי פשעים או מהומות ומכנה אותם “צעירים”. מפלגות הימין הקיצוני המצהירות על התנגדותן להגירה בממדים כה גדולים זוכות לאהדה ומספר תומכיהן גדל כפי שכבר קרה בבחירות לפרלמנטים בשבדיה ובצרפת. נראה שהתמיכה במפלגות אלה תמשיך להתרחב כל עוד המפלגות הקלאסיות בימין ובשמאל לא תשכלנה להפשיל שרוולים ולהתמודד עם הבעיה.


לכתבה המלאה>>> אודות המחבר צבי מזאלתגובות

אולי יעניין אותך גם