30 שנים אחרי, גיבורי המבצע בו חיל האוויר השמיד את מפקדות אשף ביעד הכי רחוק אי פעם מישראלב-11:21 בבוקר הגיחו מטוסי ה־F-15 הישראליים מעל חמאם א־שאט שלחופי תוניסיה והפכו את המפקדות המפוארות של אש"ף לעיי חורבות • 30 שנים אחרי, חוזרים גיבורי מבצע "רגל עץ" אל היום ההוא, 1 באוקטובר 1985, שבו תקף צה"ל ביעד המרוחק ביותר אי פעם

ה־F-15 שלהם, בגובה 25 אלף רגל. הם האטו קצת את מהירותם והמתינו מעל אי קטן לשבעת המטוסים האחרים, שיצטרפו בדרך הארוכה חזרה לישראל.
א', נווט צעיר בן 26, פנה לטייס הוותיק בן ה־40 שישב לפניו בתא, והתוודה: "גיורא, לא ישנתי כבר ארבעה לילות. היה עלי לחץ נוראי, בקושי נרדמתי, וכשכבר הצלחתי להירדם, חלמתי איך אני שוכב במיטה וסביבי כל הנווטים מהטייסת עומדים וצועקים: 'א' לא פגע! א' לא פגע!'"
רום לא ישכח את השיחה הקצרה הזו. "לקחו פצצה מאיזה בונקר, שלחו אותה כל הדרך לתוניסיה, ובסוף הטייס והנווט היו פוגעים באיזה מגרש ריק. תחשבו על הלחץ. רק אחרי שכל המטרות הושמדו, הרשינו לעצמנו לקחת אוויר ולהירגע".
שלושים שנים חלפו מאז מבצע "רגל עץ", שבו הפציץ חיל האוויר את מפקדות אש"ף בחופי תוניסיה. זו היתה גיחת ההתקפה הרחוקה ביותר שאליה הגיע צה"ל - 1,280 מייל (כמעט 2,100 ק"מ) מגבולות המדינה; בשום מבצע אחר, לפחות מאלו שישראל נטלה עליהם אחריות, לא הגיעה זרועה הארוכה לטווח רחוק כל כך. החזרנו את גיבורי המבצע ליום שלישי ההוא, א' חול המועד סוכות תשמ"ו. על אף השנים שעברו, הם משחזרים  גם כיום את התקיפה, כמעט דקה אחרי דקה.


לכתבה המלאה>>> ישראל היוםתגובות

אולי יעניין אותך גם