ב-2016 יגדל מספר האימונים בקפריסין

צילום מסך
מאז 2013 חילות האוויר של ישראל וקפריסין משתפים פעולה. השבוע הסתיים אחד מתוך שני אימונים שהתקיימו בשנת 2015 במטרה לאמן את חיל-האוויר במרחבים לא מוכרים ומול איומים מתקדמים. "זו קפיצת מדרגה ביכולות האימון וההדרכה של החיל"
נעמי צורף
תרגיל רחב היקף בקפריסין התקיים לאחרונה והמסקנה ברורה: שיתוף הפעולה עם הקפריסאים מאפשר אימון איכותי יותר לצוותים הישראליים. במסגרת האימון נערכו מספר טיסות על-ידי מגוון מערכים שונים במרחב האווירי של קפריסין ובשיתוף עם הטייסות ומערך ההגנה האווירית הקפריסאיים. "זו הזדמנות מצוינת לאמן את הצוותים הטסים במרחב לא מוכר ומול איומים מתקדמים", אמר ראש מדור תרגילי חו"ל, סרן גיל. "הקרבה של האי למרחב הישראלי יוצרת גמישות גבוהה ומאפשרת לנו ליצור אימון איכותי במשאבים ועלויות פחותים".

"האימון בקפריסין - משאב שיהיה זמין כמו אימון בבסיסי הנגב"
במהלך 2015 נערכו שני אימונים בקפריסין בכמה מופעים שונים והשאיפה לשנת 2016 היא להגדיל את מספרם ולהדק את שיתוף הפעולה עוד יותר. "השאיפה שלנו היא להקל את תהליך התאום ולהפוך אותו לתהליך סטנדרטי בחיל, לייצר תשתית קבועה שתאפשר למטוסי החיל להתאמן שם כמה שיותר", הסביר סרן גיל. למעשה, הסביבה הקפריסאית מדמה באופן המציאותי ביותר את הסביבה בה ידרשו צוותי האוויר להילחם במציאות ולכן הטיסה במרחב הזה מייצרת את האימון המבצעי הטוב ביותר לצוותים ומשפרת את מוכנותם ללחימה. "אנחנו מתכננים להפוך את האימון בקפריסין למשאב שיהיה זמין כמו אימון בבסיסי הנגב ואפילו יותר".

שני הצדדים מרוויחים
בחלק הראשון של האימון האחרון צוותים מטייסת "הצרעה" הישראלית המפעילה מסוקי קרב (מסק"ר) מסוג אפאצ'י לונגבואו התאמנו יחד עם צוותים מטייסת 450 הקפריסאית המפעילה מסק"רים מסוג "גאזל" וMI-35. "התאמנו במבנה משותף עם צוות של מסק"רים קפריסאים נגד מבנה של מסק"רים קפריסאים כך שהתאמנו גם איתם וגם מולם", סיפר רס"ן שחר, מוביל התרגיל מטייסת "הצרעה". "התאמנו בעיקר על מתארי ליבה קפריסאים אך שני הצדדים הרוויחו מהאימון: גם מבחינת לימוד משותף ושיתוף רעיונות בין הצוותים וגם מבחינת אימון בשטח זר ונגד כלים מתוצרת לא מערבית, שלא פגשנו עדיין בשמיים".

החלק השני של האימון היה גדול יותר והשתתפו בו כל מערכי החיל: מטוסי קרב, מסוקים, כטב"מים ומטוסי תובלה. מטרת התרגיל הייתה תרגול של אחת מהמשימות החשובות של החיל - חילוץ טייס נוטש. "מבחינתנו התרגיל הזה היה קפיצת מדרגה ביכולות האימון וההדרכה של החיל", מספר סרן גיל. "בגלל שהסביבה כל כך ריאליסטית מבחינת הצוותים הטסים, אפשר לומר שהאימון הזה מדמה אחד לאחד את מה שהם ידרשו לו במציאות".


לכתבה המלאה>>> אתר חיל אווירתגובות

אולי יעניין אותך גם